Wewnętrzny spokój pracownika. Jakie działania wdrożyć, by zbudować go w firmie?

Z artykułu dowiesz się, jak zadbać o potrzeby pracownika tak, aby miał poczucie celowości i sensowności codziennych zadań?

Wewnętrzny spokój pracownika. Jakie działania wdrożyć, by zbudować go w firmie?

Poczucie wewnętrznego spokoju to obszar dobrostanu, który kojarzy się raczej ze sferą prywatną niż zawodową. Coraz częściej jednak trudno jest oddzielić od siebie oba te światy. W takich realiach organizacja, która zadba o wewnętrzny spokój pracowników, może odnieść realne korzyści i wzmocnić swoją pozycję na rynku.  

Wewnętrzny spokój jako obszar dobrostanu

Kwestia kompleksowości dobrostanu została podjęta w trakcie badania przeprowadzonego przez Benefit Systems we współpracy z infuture.institute pod kierunkiem Natalii Hatalskiej. Dobrostan składa się z dwóch obszarów – wewnętrznego i zewnętrznego, które dzielą się na sześć kolejnych elementów. Wewnętrzny spokój, obok zdrowia fizycznego i psychicznego, wchodzi w skład pierwszego obszaru i obejmuje życie w zgodzie z własnym przekonaniami, realizację pasji i poczucie sensu życia. Należy pamiętać, że wszystkie elementy dobrostanu przenikają się i wzajemnie na siebie wpływają. Tak samo jest z wewnętrznym spokojem, który przenika zarówno sferę życia osobistego, jak i zawodowego. W tym drugim przypadku niezwykle istotną kwestią jest to, na ile praca jest zgodna z osobistymi wartościami, pozwala się rozwijać i zapewnia możliwość samorealizacji. Skalę potrzeb w tym obszarze można zbadać przy zastosowaniu Wellbeing Score, narzędzia do pomiaru dobrostanu. 

Jak pielęgnować wewnętrzny spokój? 

W podsumowującym badanie raporcie „Dobrostan Polek i Polaków” wyróżniono także pięć profili w zależności od podejścia do dbania o dobrostan. Jednym z nich są Introskupieni, którzy koncentrują się przede wszystkim na dbaniu o elementy tworzące wewnętrzny obszar wellbeingu, w tym na wewnętrznym spokoju. Eksperci podkreślili, że Introskupieni kształtują swój dobrostan „poprzez zaopiekowanie fizycznego, psychicznego i duchowego wymiaru oraz siebie jako jednostki”.  

W rezultacie poziom dobrostanu Introskupionych (6,9) jest znacznie wyższy niż średnia krajowa (4,9). Jest to także najwyższy wynik wśród wszystkich wyróżnionych profili. Pokazuje to, jak bardzo dążenie do pielęgnowania wewnętrznego spokoju zwiększa poziom samopoczucia i satysfakcji z życia. Z kolei fakt, że wewnętrzny spokój przekłada się także na kwestie związane bezpośrednio z pracą, oznacza, że firmy mają ważny powód, by w większym stopniu zadbać o ten obszar dobrostanu.  

Wewnętrzny spokój – realne korzyści dla firmy 

W firmach, w których pracownicy mają poczucie sensu pracy, obserwowane jest większe zaangażowanie i przywiązanie do organizacji [1]. Poczucie sensu i samorealizacji pracowników przekłada się także lepszą atmosferę w zespole, a finalnie również na efektywność działań. Wewnętrzny spokój wpływa także na stan zdrowia fizycznego i psychicznego, co znajduje wyraz m.in. w jakości pracy i niższym poziomie absencji. Co ważne, organizacje dysponują sporą liczbą narzędzi, dzięki którym mogą kształtować poczucie wewnętrznego spokoju swoich zespołów.  Jak firma może budować wewnętrzny spokój pracowników? 

1. Budowa poczucia sensu pracy 

Pracownikom warto pokazywać związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy ich zadaniami a sukcesami firmy [2]. Element ten można uwzględnić w czasie rozmów oceniających, ale znakomite efekty zapewni przekazywanie tego typu informacji na bieżąco. W komunikacji należy stawiać na konkrety, wskazując, jak poszczególne działania przełożyły się na rezultaty osiągane przez firmę. Z jednej strony wzmocni to poczucie sprawczości, a z drugiej mocniej zintegruje pracownika z firmą i jej misją. Dla budowania sensu pracy istotne jest także pokazywanie inicjatyw firmy w obszarze społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR), takich np. działania na rzecz ekologii.  

2. Docenianie zaangażowania 

Niedoceniany pracownik nie zbuduje poczucia wewnętrznego spokoju. Co gorsza, taki pracownik będzie także obawiał się rozmów z liderem, przez co firmie może umknąć cenna wiedza i propozycje kreatywnych rozwiązań, które mogłaby wykorzystać do wzmocnienia pozycji na rynku [2]. Pracodawcy z pomocą przychodzi chociażby intranet, na forum którego może on docenić pracownika, np. Za pomocą tzw. kudos (dostępnych chociażby w narzędziach MyBenefit). Informacje tego typu można przekazywać także poprzez komunikatory i wiadomości e-mail.  

3. Wspólne działania zespołu 

Wewnętrzny spokój, opierający się na realizowaniu wartości, nie dotyczy wyłącznie celów własnych pracownika. Chodzi także o działania na rzecz innych, w których odnajdujemy sens jako gatunek społeczny [1]. Dlatego warto angażować pracowników m.in. w akcje charytatywne i wolontariat pracowniczy. Warto postawić nie tylko na zbiórki pieniędzy, ale także na realne działania, takie jak np. remontowanie mieszkań dla potrzebujących czy sadzenie lasów w ramach wolontariatu [3]. Wspólne pomaganie sprawi, że pracownicy będą lepiej realizować także cele i zadania związane stricte z wykonywaną pracą.  

4. Udział w procesie decyzyjnym 

Wpływ na sposób działania firmy to bardzo ważny element pozwalający budować motywację [4] i wzmacniać poczucie, że praca jest zgodna z indywidualnymi wartościami. Idealnym rozwiązaniem są ankiety pracownicze (dostępne np. na platformie MyBenefit), które pozwalają sprawnie zebrać opinie dużej liczby osób np. na temat firmowej oferty. Warto także dać zespołowi przestrzeń do przekazywania pomysłów na usprawnianie działań firmy lub nowe projekty. Buduje to poczucie sprawczości pracowników poprzez realny wpływ na organizację, a jej samej ułatwia pozyskiwanie innowacyjnych pomysłów.  

5. Przestrzeń na odpoczynek i równowagę 

Coraz większa liczba firm tworzy w przestrzeni biurowej pokoje do odpoczynku, drzemki czy gier, w których pracownicy w komfortowy i szybki sposób mogą zregenerować siły [5]. Krótkoterminowo takie rozwiązania pozwalają zwiększyć efektywność pracy, natomiast w szerszej perspektywie sprawiają, że pracownicy czują się szanowani i doceniani, co wspiera ich w osiąganiu równowagi i wewnętrznego spokoju. Działania na rzecz odpoczynku mogą także obejmować promowanie urlopów i skracanie godzin pracy w określone dni, takie jak np. Dzień Dziecka.  

6. Wiedza dla rozwoju 

W rozmowach z zespołem warto regularnie podejmować kwestię rozwoju, badając czy pracownicy chcieliby rozwinąć konkretne zdolności lub pracować nad innymi projektami. Zgromadzenie takich informacji sprawi, że organizacja będzie mogła zaproponować przydatne szkolenia, co z jednej strony, pozwoli poszerzyć kompetencje zespołu, a z drugiej – poprawi jego dobrostan [2]. 

Warto jednak pamiętać, by nie skupiać się wyłącznie na kwestiach ważnych dla firmy, ale także na tym, co realnie interesuje pracownika, pomoże mu realizować pasje i osiągać poczucie spełnienia. Realizacja takich szkoleń nie musi być kosztowna ani stanowić logistycznego wyzwania. Dostępne są platformy, takie jak MultiLife, które umożliwiają korzystanie z różnorodnych webinarów, aplikacji czy e-booków wspierających rozwój w danej dziedzinie.         

7.  Przerwa na „kreatywną nudę”

Chociaż brzmi to zadziwiająco z perspektywy biznesu, czas spędzany bezproduktywnie może finalnie zaowocować… produktywnością. Dlaczego? Bo momenty, w trakcie których nie realizujemy obowiązków służbowych, sprzyjają wyciszeniu. Eksperci w raporcie „Dobrostan Polek i Polaków” podkreślają, że efektem tego może być zwiększona uważność, większe zrozumienie siebie i swoich potrzeb, a także rozwój kreatywności. Pracodawca może więc wydzielić specjalne przerwy na „twórczą nudę” i wpisać je do harmonogramu. Zaowocują one nie tylko większym spokojem wewnętrznym, ale mogą realnie przełożyć się także na wzrost innowacyjności w firmie. 

Kultura organizacyjna sprzyjająca balansowi 

Budowa wewnętrznego spokoju, w tym możliwość realizowania pasji i samorozwoju, wymaga odpowiednich nakładów czasu. Pracownik przeciążony obowiązkami i nadgodzinami nie będzie w stanie osiągnąć tego celu. Eksperci podkreślają także, że lider, który chce budować wewnętrzny spokój swojego zespołu, musi być wspierany przez odpowiednią kulturę organizacyjną [6]. Dzięki takiemu wsparciu będzie on mógł zaproponować pracownikom np. pracę w modelu hybrydowym. Jest to jedno z rozwiązań wspierających wellbeing pracowników, co potwierdza raport „Dobrostan Polek i Polaków”. Wynika z niego bowiem, że – jeśli chodzi o model pracy – to właśnie osoby pracujące hybrydowo cieszą się najwyższym poziom dobrostanu (52% wskazań).  

Bibliografia: 

[1] https://www.ican.pl/b/jak-podtrzymywac-poczucie-sensu-pracy/Pn84sSHiU  [2] https://www.michaelpage.pl/advice/porady-dla-pracodawc%C3%B3w/budowanie-zaanga%C5%BCowania/5-sposob%C3%B3w-na-zwi%C4%99kszenie-zaanga%C5%BCowania [3] https://web.swps.pl/strefa-zarzadzania/artykuly/23282-jak-zadbac-o-najwazniejsze-potrzeby-pracownikow  [4] https://web.swps.pl/strefa-zarzadzania/artykuly/23282-jak-zadbac-o-najwazniejsze-potrzeby-pracownikow  [5] https://porady.pracuj.pl/zycie-zawodowe/idealne-warunki-w-biurze-czyli-jakie/  [6] https://www.kozminski.edu.pl/pl/review/jak-dbac-o-work-life-balance-w-firmie