Żyjemy w czasach niepewności, które od firm wymagają zwinnego podejścia i szybkiej adaptacji do zmian. W związku z obecnymi wyzwaniami strategicznej rangi nabiera kwestia pomiaru dobrostanu na poziomie pracownika i poziomie firmy. Realizację tego celu umożliwia Wellbeing Score – innowacyjne narzędzie do mierzenia poziomu dobrostanu, które pozwala na wdrożenie dopasowanych działań z obszaru wellbeingu.
Dobrostan w rękach pracodawcy
Życie w warunkach work-life integration jest coraz większym wyzwaniem dla naszego dobrostanu. Granice między życiem prywatnym i zawodowym się zacierają, co oznacza, że pracodawca powinien brać pod uwagę „integrację” obu sfer i podejmować działania na rzecz kompleksowego dbania o dobrostan zespołu. Dlaczego? Bo pracownicy zadowoleni ze swojego życia osobistego bardziej realizują się także w pracy.
W tym celu organizacja potrzebuje narzędzia do regularnego mierzenia poziomu dobrostanu. Dzięki konkretnym danym pochodzącym z badań możliwe będzie ustalenie, które obszary wymagają rozwoju, a także monitorowanie rezultatów działań podejmowanych na przestrzeni czasu. Docelowo badania dobrostanu umożliwią opracowanie i wdrożenie całościowej strategii wellbeingowej.
Benefit Systems, wraz z publikacją raportu „Dobrostan Polek i Polaków”, przygotowanego we współpracy z infuture.institute pod kierunkiem Natalii Hatalskiej, udostępnia autorskie narzędzie Wellbeing Score, służące do pomiaru dobrostanu. Umożliwia ono firmom badanie ogólnego dobrostanu organizacji, a pracownikom – sprawdzenie indywidualnego dobrostanu za pomocą ankiety. Dzięki temu firma może określić dobrostan na poziomie mezo, czyli całej organizacji oraz wdrożyć dopasowane działania wspierające.
Jak w praktyce wygląda badanie Wellbeing Score?
Sprawdzenie poziomu dobrostanu utrudnia jego wielowymiarowy charakter, dlatego konieczne było wyodrębnienie jego kluczowych obszarów. W rezultacie badanie Wellbeing Score obejmuje aż sześć obszarów dobrostanu, którymi są:
zdrowie fizyczne – prawidłowa dieta, odpowiednia ilość snu, aktywność fizyczna, profilaktyka zdrowotna;
zdrowie psychiczne – regulacja stresu, zachowanie równowagi między życiem zawodowym i prywatnym, czas dla siebie;
wewnętrzny spokój – życie w zgodzie z własnym przekonaniami, realizacja pasji, poczucie sensu życia;
komfort życia – niezależność finansowa, odpowiednie warunki mieszkaniowe, poczucie bezpieczeństwa;
relacje z innymi – interakcje międzyludzkie, satysfakcja z nawiązywania relacji, poczucie przynależności kulturowej;
kontakt z naturą – wpływ natury na samopoczucie, dostępność i bliskość świata naturalnego.
Obecnie badanie indywidualne udostępniamy wszystkim w formie online.
Zbadaj swój dobrostan z Wellbeing Score!
Po wypełnieniu ankiety, obejmującej sześć wspomnianych wyżej obszarów, pracownik może porównać swój wynik z badaniem ogólnopolskim. Otrzymuje także eksperckie rekomendacje i propozycje usług dostępnych na platformie MultiLife, rozwijających dobrostan. Z kolei pracodawca i dział HR otrzymają anonimowe, zagregowane dane liczbowe w przejrzystej formie. Pozwalają one śledzić na bieżąco wyniki całej organizacji i zdobywać wiedzę na temat realnych potrzeb pracowników.
Dzięki temu firma może reagować na potrzeby pracowników w szybszym tempie poprzez wdrażanie rozwiązań na rzecz poprawy dobrostanu. Ponadto zyskuje możliwość weryfikacji efektywności podjętych kroków poprzez porównywanie wyników na przestrzeni czasu. Dane z badania są także solidną podstawą do opracowania strategii wellbeingowej na poziomie organizacji.
Co zyskuje firma dzięki Wellbeing Score?
bezobsługowe narzędzie i brak dodatkowych nakładów pracy ze strony HR,
prostą i przejrzystą prezentację danych (Dashboard HR) dodatkowo ułatwiającą raportowanie,
konkretne dane liczbowe dające możliwość mierzenia skuteczności działań HR i wyznaczania konkretnych KPI,
automatyzację procesu pozyskiwania i agregowania danych, bez potrzeby dodatkowego angażowania pracowników HR,
podstawę do diagnozy samopoczucia w zespole oraz tworzenia strategii poprawy dobrostanu w organizacji.
Od pomiaru do realizacji strategii
Sam pomiar dobrostanu to oczywiście początek. Kluczowe są także odpowiednie narzędzia, które pozwolą przejść od liczb do praktycznych działań. W przypadku korzystania z Wellbeing Score pracodawcy zyskują swego rodzaju ułatwienie w dążeniu do poprawy dobrostanu w zespołach. Narzędzie jest częścią platformy MultiLife, a to oznacza, że po otrzymaniu własnego wyniku i eksperckich rekomendacji, pracownik ma dostęp do narzędzi wspierających kluczowe obszary wellbeingu w ramach tego benefitu.
W przypadku zdrowia fizycznego są to m.in. konsultacje z dietetykiem, dostęp do lekarzy i trenerów, podczas gdy zdrowie psychiczne pomagają pielęgnować odpowiednie kursy i aplikacje, a także konsultacje z psychologiem. MultiLife uzupełniają inne produkty Benefit Systems, czyli karta MultiSport i MyBenefit – platforma z modułem kafeteryjnym i narzędziami HR.
Firmy coraz częściej rozumieją wartość dobrostanu i podchodzą do niego w sposób strategiczny. Precyzyjne mierzenie wellbeingu jest jednak trudne, a to właśnie ten etap może zdecydować o tym, czy planowana strategia rzeczywiście zadziała. Warto więc sięgnąć po wsparcie zaufanego partnera. Benefit Systems od lat aktywnie wspiera pracodawców w dbaniu o dobrostan pracowników, a Wellbeing Score pozwala zbudować strategię wellbeingową w oparciu o konkretne dane.