Komfort życia pracowników jest kluczowym elementem ich dobrostanu w miejscu pracy. Pracodawcy, dbając o fizyczny i psychiczny komfort członków swojego zespołu, mogą znacząco wpłynąć na ich satysfakcję z wykonywanych zadań i poziom produktywności. To inwestycja, która zwróci się wielokrotnie, przynosząc korzyści zarówno pracownikom, jak i całej firmie. Liderzy dysponują bogatym zestawem narzędzi, dzięki którym mogą osiągnąć ten cel.
Co składa się na komfort życia?
Komfort życia to jeden z sześciu elementów dobrostanu wyróżnionych podczas badania przeprowadzonego przez Benefit Systems we współpracy z infuture.institute pod kierunkiem Natalii Hatalskiej. Jest to obszar niezwykle istotny zarówno dla zdrowia psychicznego, jak i fizycznego każdego z nas.
Na komfort życia składa się wiele czynników, takich jak niezależność finansowa, odpowiednie warunki mieszkaniowe sprzyjające regeneracji, równowaga między życiem zawodowym i prywatnym, a także poczucie bezpieczeństwa w obliczu gospodarczo-politycznych niepewności współczesnego świata.
Wszystkie te czynniki mają ogromny wpływ na jakość życia pracowników, a w konsekwencji także na ich efektywność w pracy.
Komfort w pracy to nie tylko wygodne krzesło
Wraz z rozwojem rozumienia potrzeb w miejscu pracy, obok zapewnienia tych, które wskaże chociażby Państwowa Inspekcja Pracy (np. ergonomiczne stanowisko pracy, dostęp do odpowiednich narzędzi i technologii, a także warunki środowiskowe, takie jak oświetlenie, temperatura itp.), wyłonił się kolejny aspekt – komfort psychiczny, który od czasów pandemicznych ma kluczowy charakter. Bo dbanie o aspekt mentalny ma jasne przełożenie także na zawodowy wymiar naszego życia.
Takie podejście ma ogromne znaczenie zwłaszcza w niestabilnych i dynamicznych czasach. O co zatem chodzi z komfortem psychicznym w pracy? W skrócie definicję można by zamknąć w trzech aspektach:
poziom stresu w miejscu pracy (a także jego trwanie w czasie),
relacje międzyludzkie, zarówno w ujęciu poziomym, jak i pionowym, co pokazują liczne badania, m.in. dr hab. Beaty Jakimiuk, prowadzące do wniosku, że relacje przyczyniają się do zmniejszenia stresu i ryzyka wypalenia zawodowego oraz zwiększenia zaangażowania i lojalności wobec pracodawcy,
poczucie sensu (zarówno wykonywanej pracy, jak i możliwości rozwoju zawodowego).
Wprowadzenie polityk wspierających zdrowie psychiczne czy zapewnienie dostępu do programów pomocowych i warsztatów z obszaru radzenia sobie ze stresem w miejscu pracy może znacząco poprawić komfort psychiczny pracowników. Warto przy tym zauważyć, że zajęcia tego typu, organizowane w miejscu pracy, a nie w sali warsztatowej, efektywniej przekładają się na umiejętność regulacji stresu przy stanowisku pracy.
Jak podkreśla Tony Schwartz, ekspert ds. produktywności, „prawdziwa wartość pracy leży nie tylko w tym, co robimy, ale w tym, jak się czujemy, robiąc to”.
A co z komfortem pracy z domu?
Tę lekcję też odrobiliśmy w ramach pracy zdalnej w czasie pandemii COVID-19. O ile na pierwszy rzut oka mogłoby się zdawać, że praca z domu to sama wygoda, to prawda jest taka, że niesie ona za sobą kilka wyzwań, a jednym z nich jest niewątpliwie zachowanie balansu lub przynajmniej unikanie skrajności. Co zatem zrobić, by móc pracować komfortowo w warunkach pracy z domu?
1. Warto wydzielić przestrzeń, która jest dedykowana pracy, co sprzyja utrzymaniu względnej równowagi między życiem zawodowym i prywatnym. Jednocześnie należy pamiętać, by przestrzeń ta była dostosowana także ergonomicznie do typu wykonywanej pracy – nasz kręgosłup będzie nam za to wdzięczny!
2. Wskazane jest także ustalenie rytmu pracy i regularne przeplatanie czasu intensywnej pracy umysłowej przerwami. Nasz mózg ma swoje ograniczenia i warto go wspierać, pracując w blokach czasowych (maksymalnie 90 minut) lub stosując mikro przerwy czy przerwy aktywne (połączone np. z krótkim spacerem).
3. Chociaż osiągnięcie idealnej równowagi między życiem zawodowym i prywatnym wydaje się zadaniem dość karkołomnym, to jednak podjęcie takiej próby zdecydowanie przełoży się in plus na utrzymanie zdrowia psychicznego. Zatarcie granic między pracą i czasem wolnym zwyczajnie nie sprzyja regeneracji. Dlatego tak regenerację, jak i pomysły na czas wolny wpisuj w swój kalendarz – są równie istotne, jak wpisy z innych kategorii.
Jak zadbać o poszczególne aspekty komfortu życia pracowników?
1. Organizacja miejsca pracy
Zarówno w biurze, jak i w domu, odpowiednia organizacja miejsca pracy jest kluczowa dla komfortu i efektywności działań. Przestrzeń powinna być dostosowana do indywidualnych potrzeb pracowników, uwzględniając ich preferencje i specyficzne wymagania. Owe indywidualne potrzeby najlepiej zbadać oddolnie – nikt nie doprecyzuje ich lepiej niż sam pracownik, dodatkowo podbudowany świadomością tego, że jego zdanie i preferencje mają znaczenie.
2. Zachowanie równowagi w intensywnym środowisku pracy
W dzisiejszym świecie, pełnym deadline’ów, asapów i multitaskingu, utrzymanie równowagi między pracą i życiem prywatnym jest wyzwaniem. Wprowadzenie polityk promujących work-life balance, takich jak elastyczne godziny pracy, praca zdalna czy dni wolne na regenerację, może znacząco poprawić komfort życia pracowników. Wiemy już, że od komfortu psychicznego zależy wiele – zaczynając od elastyczności i efektywności, aż po absentyzm i wypalenie zawodowe, które z punktu widzenia przedsiębiorstwa są po prostu drogą konsekwencją.
3. Poczucie bezpieczeństwa w pracy
Poczucie bezpieczeństwa leży u podstaw dobrostanu każdego z nas. W obliczu globalnych kryzysów gospodarczo-politycznych, poczucie bezpieczeństwa w pracy jest niezwykle ważne. A może nawet ważniejsze niż kiedykolwiek. Pracodawcy mogą wspierać pracowników poprzez transparentną komunikację (nie do przecenienia), programy wsparcia psychologicznego i dbanie o stabilność zatrudnienia.
4. Niezależność finansowa
Osiąganie niezależności finansowej przez pracowników nie sprowadza się jedynie do wypłaty czy premii. Pracodawcy mogą wspierać ten aspekt poprzez oferowanie programów edukacyjnych dotyczących zarządzania finansami, możliwość udziału w planach emerytalnych czy zapewnianie benefitów, takich jak prywatna opieka zdrowotna.
Klucz do sukcesu organizacji
Komfort życia pracowników jest kluczowym elementem ich dobrostanu w miejscu pracy. Pracodawcy, dbając o fizyczny i psychiczny wymiar komfortu członków swojego zespołu, mogą znacząco wpłynąć na ich satysfakcję z wykonywanych zadań i poziom produktywności. Wprowadzenie odpowiednich polityk i działań, które wspierają komfort pracy to inwestycja, która zwróci się wielokrotnie, przynosząc korzyści zarówno pracownikom, jak i całej firmie.
Jak podkreśla Daniel Goleman, „tworzenie środowiska sprzyjającego dobrostanowi pracowników to klucz do osiągnięcia trwałego sukcesu organizacji”.