Eksperci na żądanie – jak zapewnić profesjonalne wsparcie dla zespołu

Pracownicy coraz częściej oczekują od firm większego zaangażowania w ich zdrowie fizyczne i psychiczne.

Eksperci na żądanie – jak zapewnić profesjonalne wsparcie dla zespołu

Pracownicy coraz częściej oczekują od firm większego zaangażowania w ich zdrowie fizyczne i psychiczne. Czy oznacza to konieczność osobnego etatu dla lekarza, dietetyka czy psychologa?

Na szczęście aż tak daleko idące zmiany nie są konieczne. Rynek benefitów szybko dostrzegł potrzebę i zaproponował rozwiązanie – efektywne i wygodne dla obu stron.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Jakich benefitów potrzebują współcześni pracownicy?

 • Jaką rolę odgrywają eksperci w utrzymaniu dobrostanu zespołu?

 • Skąd i w jaki sposób pozyskiwać ekspertów?

 • Jak udział ekspertów zwiększa efektywność pozostałych benefitów?

Rozwiązanie na nowe czasy

Pandemia diametralnie zmieniła model pracy biurowej. Z danych marki Colliers wynika, że w ostatnim czasie aż 89% organizacji wdrożyło hybrydowy model pracy. Oczywiście część pracodawców stosowała go już wcześniej. Jednak skalę tej zmiany można dostrzec, jeśli przeanalizuje się dane sprzed pandemii. Wówczas aż 76% organizacji działało wyłącznie stacjonarnie. Można więc mówić o całkowitym odwróceniu proporcji. [1]

Taki model pracy jest, jak się okazuje, zdecydowanie na rękę polskim pracownikom. Jak wynika z badania Deloitte, już niemal połowa respondentów poszukałaby nowej pracy w przypadku zwiększenia liczby dni spędzanych w biurze. Co więcej, co trzeci pracownik zgodziłby się na niższe zarobki, gdyby to zapewniało mu odpowiednią liczbę dni pracy zdalnej [2]. Widać to także w podejściu do benefitów.

Pamiętaj – niemal 90% firm pracuje dziś hybrydowo. Niemal połowa pracowników zmuszonych do całkowicie stacjonarnej pracy, poszukałaby innego pracodawcy.

Benefity online – trend jutra?

Z raportu Benefit Systems wynika, że aż 56% zatrudnionych liczy na to, że ich pracodawcy wprowadzą lub zwiększą dostępność benefitów w formule online [3]. W przypadku pracy hybrydowej jest to dość oczywista propozycja. Pracując w różnych miejscach, oczekujemy rozwiązań, które okażą się łatwo dostępne i uniwersalne, niezależnie od tego, gdzie spędzamy dany dzień.

Pamiętajmy również, że w niektórych firmach praca hybrydowa oznacza system rotacyjny albo niemal całkowite zezwolenie na działanie zdalne (poza sporadycznymi dniami przeznaczonymi na spotkania w biurze). Część firm zezwala wybranym działom na pracę w 100% zdalną.

W takich wypadkach benefity online stają się idealnym rozwiązaniem, ponieważ:

 • nie różnicują pracowników,

 • są dostępne dla wszystkich, niezależnie od rodzaju wykonywanej pracy.

Pamiętaj – hybrydowy system pracy wymaga zwiększenia liczby benefitów online. W ten sposób nie wykluczasz pracowników ze względu na miejsce czy charakter pracy.

Wsparcie potrzebne od zaraz

Więcej rozwiązań online to jednak niejedyna nowa potrzeba naszych zespołów, jaką przyniosły czasy popandemiczne. Zmieniło się także podejście tak zatrudnionych, jak i całych organizacji do kwestii wellbeingu. Raport Benefit Systems dowodzi, że już niemal połowa zatrudnionych oczekuje od pracodawców większego niż dotąd wspierania aktywności fizycznej i zdrowego stylu życia, a także zapewnienia wsparcia psychicznego.

Pamiętaj: 1 euro zainwestowane w promocję zdrowia w miejscu pracy, przynosi zwrot w wysokości 2,5-4,8 euro w postaci mniejszych kosztów absencji. [4]

Co więcej, nie może być to „benefitowa wydmuszka”. Pracownicy chcą realnych, kompleksowych rozwiązań, dopasowanych nie tylko do specyfiki firmy, ale przede wszystkim do osobistych preferencji.

Pamiętaj: 73% pracowników oczekuje dopasowania benefitów do swoich potrzeb i możliwości. [3]

Jak wyjść naprzeciw tym potrzebom z pomocą rozwiązań online?

Eksperci w bonusie – case study Benefit Systems

Dobrym przykładem może być rozwiązanie, jakie zastosowaliśmy w Benefit Systems. W naszym portfolio znajduje się między innymi Program MultiSport. Rzecz jasna, odpowiadając na rynkowe trendy, stale rozwijamy tę ofertę, ale na tym nie poprzestajemy. Naszym drugim flagowym produktem jest MultiLife. Dzięki niemu udostępniamy klientom szeroką gamę rozwiązań wellbeingowych online.

Na platformie MultiLife można znaleźć e-kursy, e-narzędzia (takie jak Kreator Diety) czy aplikacje dla osób chcących żyć zdrowiej i trenować mądrzej albo lepiej radzić sobie ze stresem (np. Focusly). Jednak to wciąż nie wszystko.

Dzięki MultiLife można też skorzystać z porad ekspertów online:

Uzupełnieniem tych opcji jest Telemedi – usługa, dzięki której pracownicy zyskują nielimitowany i szybki dostęp do internisty lub specjalisty ds. leczenia otyłości, również online. Dodatkowo mogą także skorzystać z porad innych specjalistów w korzystniejszej cenie.

Wkrótce do grona ekspertów online dołączą również:

 • lektor językowy,

 • trener finansowy.

Co jest niezwykle ważne w przypadku tych wszystkich rozwiązań wellbeingowych? Wspomniane wyżej dopasowanie do realnych potrzeb każdego Użytkownika. Właśnie dlatego we współpracy z ekspertami, dietetykami, trenerami personalnymi i psychologami, na platformie MultiLife powstały autorskie programy, wspierające indywidualne cele pracowników. Są to przykładowo: „Aspirujący sportowiec”, „Mindfulness i Slow Life” czy „Zdrowie i jakość życia”. To pracownik wyznacza cel, a następnie korzysta z dopasowanych do niego usług, webinarów czy konsultacji ze specjalistami.

Takie rozwiązanie ma wiele plusów, poza (rzecz jasna) odpowiedzią na realne potrzeby zespołu. Warto je zastosować, chociażby po to, żeby zwiększyć efektywność pozostałych benefitów. Pamiętajmy, że karta sportowa czy dostęp do usług medycznych to już praktycznie rynkowy standard. Jedno i drugie będzie działać znacznie lepiej podbudowane rzetelną wiedzą ekspertów, którzy podpowiedzą np. jak ćwiczyć oraz jak zadbać o właściwą dietę i dobrostan psychofizyczny (co uzupełnia profilaktykę zdrowia).

Wspomnieliśmy również o tym, że usługi online dostępne w ramach świadczeń pozapłacowych, które bazują na wsparciu ekspertów, są remedium na różne rodzaje wykluczenia wśród pracowników. Co ważne, nie chodzi tu tylko o dostęp do szkoleń w danym miejscu i czasie, ale także możliwość wyrównania poziomu wiedzy na dany temat w zespole i zapewnienie wszystkim takich samych szans na rozwój.

To właśnie dlatego Użytkownicy MultiLife zyskują między innymi dostęp do kursów językowych. Poza propozycjami, takimi jak: angielski, niemiecki, hiszpański czy francuski, w ostatnim czasie pojawił się także polski dla Ukraińców, co jest oczywistym ukłonem w stronę zmian na rynku pracy.

Kolejną usługą z tej kategorii jest także dostęp do serwisu Youniversity, skąd również można czerpać użyteczną wiedzę od doświadczonych ekspertów i praktyków biznesu.

Zmiany w toku

Dobrze działające, nowoczesne organizacje dostrzegają dziś – bardziej niż kiedykolwiek – potrzebę trzymania ręki na pulsie w kwestii wellbeingu pracowników. Stawiają także na ich rozwój przy pomocy takich narzędzi, które zapewniają wszystkim jednakowe szanse i możliwości. Okazuje się, że rynek wspiera tę misję i dostarcza skuteczne rozwiązania. Wystarczy po nie sięgnąć. Wprowadzenie tego typu działań w formule online ma właściwie same zalety – niskie koszty, łatwą dostępność i połączenie z innymi benefitami w ofercie.

To także prosty i skuteczny sposób na wykorzystanie wiedzy i konsultacji eksperckich w wymiarze, jaki nigdy wcześniej nie był osiągalny. Dzięki temu współczesne benefity są atrakcyjniejsze niż kiedykolwiek, zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Wszyscy bowiem mogą z ich pomocą szybciej osiągać swoje indywidualne cele.

Bibliografia:

 1. https://www.colliers.com/pl-pl/research/hybrid-and-beyond.

 2. https://www2.deloitte.com/pl/pl/pages/human-capital/articles/Raport-Stan-pracy-hybrydowej-w-Polsce.html.

 3. Raport Benefit Systems „Zmęczeni, obojętni, niezaangażowani. Postpandemiczne potrzeby pracowników” 2022.

 4. Raport „Ekonomiczne i społeczne koszty niedostatecznej aktywności fizycznej Polaków” (2021) - https://www.researchgate.net/publication/349916140_Ekonomiczne_i_spoleczne_koszty_niedostatecznej_aktywnosci_fizycznej_Polakow.