Ale co można zrobić, by tę teorię przetransformować w codzienną praktykę i uczynić z niej podstawę dobrostanu? Konkretne wskazówki na ten temat można było usłyszeć podczas 2. edycji Wellbeing Summit w Warszawie.
Jak skutecznie dbać o dobrostan w XXI wieku?
Zacznijmy jednak od tego, dlaczego ta transformacja jest tak trudna. Przecież potrzeba odpoczynku, jakościowej diety czy codziennej aktywności jest w nas „wdrukowana” przez naturę. Niestety – jak podczas Wellbeing Summit 2024 zauważył Piotr Szostak, Dyrektor Zarządzający ds. Strategii i Rozwoju Produktu w Benefit Systems – to, co naturalne, przegrywa często w nierównej walce ze środowiskiem, w którym funkcjonujemy. I które sami stworzyliśmy.
Żyjemy w świecie, który bombarduje nas bodźcami. Iwona Bobrowska-Budny, partnerka w Kirov&Partners i LifeEnergy.pl, zauważyła, że w obecnych warunkach nie jesteśmy w stanie realnie skupić się nad zadaniami, ponieważ otacza nas zbyt wiele „rozpraszaczy”. Pod ręką mamy także łatwo dostępne rozwiązania, które nie sprzyjają zdrowemu stylowi życia. Przykładem jest wysoko przetworzona żywność, spożywana często w wiecznym „niedoczasie”, który sprawia, że mniej lub bardziej świadomie zaburzamy nasz naturalny cykl okołodobowy. Co w takim razie możemy zmienić, żeby lepiej zadbać o nasz dobrostan?
Codzienne porcje energii
Mateusz Kusznierewicz, mistrz olimpijski w żeglarstwie, a zarazem doświadczony team leader, jako sposób na poprawę dobrostanu wskazał stopniowe budowanie codziennych, zdrowych nawyków. Kusznierewicz wymienił takie przykłady nawyków jak niezabieranie telefonu do sypialni, niepodjadanie między posiłkami i 15-20-minutowe spacery o poranku. Co ważne, jest to metoda małych kroków, a nie nagła zmiana całego dotychczasowego stylu życia.
Mateusz Kusznierewicz zaznaczył, że wygospodarowanie czasu na dobrostan w zabieganym świecie jest rzeczą niezwykle trudną. Dlatego też doradził wprowadzanie takich nawyków, które nie są czasochłonne, w postaci np. Power Nap, czyli 15-minutowej energetycznej drzemki w ciągu dnia. Taki interwał nie jest przypadkowy, ponieważ umożliwia odpoczynek, ale bez wchodzenia w fazę snu głębokiego.
Innym rozwiązaniem na „zastrzyk” dobrostanu są krótkie spacery, najlepiej rano. Podobną receptę przedstawiła dr Joanna Wojsiat, która radziła, by w czasie pracy znaleźć chwilę na „przekąski ruchowe”, czyli np. na wykonywanie serii 10 przysiadów co 45 minut.
Technologia przychodzi z pomocą
Paweł Kornosz, Dyrektor Zarządzający ds. Platform Kafeteryjnych w Benefit Systems, zauważył, że to nowoczesna technologia, a konkretnie AI, może być naszym sprzymierzeńcem w odzyskiwaniu czasu, który został nam odebrany przez współczesny styl życia. Podobnymi spostrzeżeniami podzielił się także Piotr Szostak, który podkreślił, że dzięki innowacyjnym rozwiązaniom możliwe jest obniżenie „progu wejścia” do procesu zmiany nawyków. Tym samym nowe technologie, ułatwiając wiele rutynowych działań, mogą przysłużyć się naszym naturalnym potrzebom w zakresie ruchu, snu i zdrowej diety.
Takie podejście zainspirowało zmiany, które już wkrótce zostaną wdrożone w platformie MultiLife. Aby ułatwić użytkownikom osiąganie celów zdrowotnych i rozwojowych związanych z dobrostanem, w nowej odsłonie MultiLife pojawią się m.in. dodatkowe eksperckie treści i wirtualny doradca. Zadaniem użytkownika będzie wskazanie celu, a asystent AI, bazując na wiedzy zgromadzonej w platformie MultiLife, znajdzie i wskaże sposoby jego realizacji (np. konsultacje z ekspertami, szkolenia, kursy). MultiLife pozwoli także na bieżąco monitorować nawyki, np. badać kaloryczność spożywanego jedzenia na podstawie zdjęcia potrawy.
Nie dać się pośpiechowi
Eksperci, którzy wystąpili podczas Wellbeing Summit 2024, zdradzili też, jak zarządzają czasem, by wygospodarować przestrzeń na dobrostan. Iwona Bobrowska-Budny stara się planować wszystkie działania zawodowe i czas na wypoczynek długofalowo, nawet na 2 lata do przodu. Panowanie nad czasem i przejęcie kontroli nad tym co, kiedy i jak realizujemy, jest niezwykle ważnym aspektem dobrostanu, co w dyskusji panelowej podkreśliła psycholożka i psychoterapeutka dr Joanna Gutral.
Czego natomiast nie robić? Nie dawać się pośpiechowi – radzi dr Joanna Wojsiat. I faktycznie wygląda na to, że właśnie zarządzanie czasem jest kluczowym wyzwaniem dla osiągnięcia dobrostanu. Warto więc planować działania, wspierać się osiągnięciami technologii i mierzyć siły na zamiary, stawiając małe kroki w kierunku kompleksowego wellbeingu.