Tegoroczna konferencja poświęcona była dobrostanowi z perspektywy zarówno organizacji, jak i człowieka. Liderzy, przedsiębiorcy oraz specjaliści do spraw HR, mieli więc szansę na pozyskanie niezwykle ciekawych insightów, przydatnych w codziennej pracy.
Nowa rola lidera
Joanna Malinowska-Parzydło, CEO Younicorn / Premium Personal Brand Designer Jesteś Marką podkreśliła, że rola lidera jest dziś kluczowa. Jej wzrost wynika z charakteru naszych czasów. Do niedawna na ich określenie używaliśmy głównie określenia VUCA (zmienność, niepewność, złożoność, niejednoznaczność) dziś coraz częściej używa się akronimu BANI, opisującego rzeczywistość
kruchą (brittle),
niespokojną (anxious),
nieliniową (non-linear),
niezrozumiałą (incomprehensible).
Nie chodzi tu jednak o zmianę nazewnictwa, ale podkreślenie, że rzeczywistość wymaga od nas stawiania czoła coraz to nowym wyzwaniom, których natury nie zawsze jesteśmy w stanie pojąć. Kultura przywódcza staje się więc ważniejsza niż kiedykolwiek, wprowadzając swego rodzaju ład w chaosie i stabilny fundament w niepewności.
Funkcjonowanie w nowych warunkach jest jednak ogromnym obciążeniem dla samych liderów. Dlatego tak istotna staje się dla nich sztuka zarządzania sobą i swoim dobrostanem.
Iwona Bobrowska-Budny, Partnerka w Kirov&Partners i LifeEnergy.pl zauważyła, że dobrostan managera ma wyjątkowy wpływ także na samą firmę. Długotrwały stres grozi bowiem, że liderzy zaczną podejmować złe (a przy tym kosztowne) decyzje.
Ekspertka podkreśliła przy tym, że droga do dobrostanu i skuteczności liderskiej musi prowadzić przez ciało. Chociaż managerowie często zaniedbują ruch czy dbanie o kondycję, powinien być to jednak kluczowy element ich codziennej rutyny.
Monika Smulewicz, ekspertka prawa pracy i HR, CEO HR na Szpilkach®, Dyrektor Zarządzająca Eduwersum® Collegium Rozwoju HR również zauważyła, jakim wyzwaniom poddawani są dziś liderzy. Aż 30 proc. pracowników rezygnuje z pracy po przyjęciu awansu, a co czwarty Polak woli odmówić liderskiej roli, aby nie utracić dobrego samopoczucia. Jako remedium, ekspertka wskazuje konieczność zmiany mentalnego nastawienia, przedefiniowanie swojej roli w organizacji od „robić” do „być” (liderem).
Niezwykle istotny jest w tym kontekście aspekt nieustannego dbania o swoje zdrowie i to w długiej perspektywie. Eksperci Wellbeing Summit 2024 podkreślili, jak ważny jest tu aspekt tzw. longevity – coraz dłuższego życia, które warto przeżyć w dobrej kondycji, fizycznej i umysłowej. Temat ten podjęła między innymi Jowita Michalska, edukatorka cyfrowa z 20-letnim doświadczeniem w biznesie, mówczyni występująca na polskich i międzynarodowych konferencjach. Zauważyła przy tym, że giganci Doliny Krzemowej już teraz dostrzegają, jak istotne jest nowe spojrzenie na wiek – setka to dla nich dziś nowa sześćdziesiątka.
Kwestia motywacji
Wiele miejsca poświęcono także interesującej nas na co dzień kwestii motywowania zespołów, a tym samym znów podjęto temat roli lidera. Biznesowa codzienność pokazuje bowiem, że to właśnie na managerach spoczywa odpowiedzialność za ten obszar. Iwona Bobrowska-Budny w swojej prelekcji wskazała nawet, że lider ma większy wpływ na nasze życie niż lekarz i taki sam jak partner życiowy.
Jak w takim razie motywować mądrze - i zespoły, i siebie? Z pomocą przychodzi nam Mateusz Kusznierewicz – żeglarz, medalista olimpijski, ale także mentor i team leader z dużym doświadczeniem. W swojej prelekcji przedstawił wzór na motywację, opracowany wraz z psychologiem sportu Mateuszem Drelą. Obejmuje on szereg czynników, w tym to:
czy zagadnienie, nad którym pracujemy jest dla nas atrakcyjne,
na ile prawdopodobny jest sukces,
jakimi zasobami dysponujemy i wreszcie,
czy i jakie wnioski umiemy wyciągać z niepowodzeń.
Joanna Rek-Faber, adeptka psychologii pozytywnej, trenerka i przedsiębiorczyni, oraz Ewa Hartman, trenerka i wykładowczyni MBA uzupełniły tę listę o zadanie pytania o swoje własne „dlaczego” – powód, dla którego warto się starać, nasz własny sens i cel. Ekspertki wskazują, że takim celem może być chociażby niezależność czy praca zgodna z zainteresowaniami.
Praktyczne rozwiązania
Prelegenci Wellbeing Summit 2024 nie poprzestali jednak na dostrzeżeniu wyzwań. Zaproponowali także rozwiązania, które jako liderzy, przedsiębiorcy czy specjaliści HR, możemy z powodzeniem wdrażać od zaraz – w organizacji, ale także we własnym życiu.
Power nap
15 minut w ciągu dnia warto poświęcać na drzemkę energetyczną. Według NASA, powinniśmy spać najwyżej 24 minuty w ciągu dnia, by nie wejść w fazę snu głębokiego (REM), dzięki temu zyskamy nową energię i obniżymy stres.
Nasza rada: być może w firmie uda Ci się wygospodarować pokój relaksu albo zachęcisz pracowników do zarezerwowania na drzemkę czasu w kalendarzu, podczas pracy zdalnej.
Power walk
15 minut na spacer, najlepiej rano, na przykład przed pracą.
Nasza rada: O ile to możliwe, zachęcaj pracowników, by docierali do biura piechotą (przynajmniej przez część trasy), promuj poranne spacery.
MultiLife 3.0
Benefit, który już dziś ułatwia budowanie wellbeingu, do końca roku przejdzie technologiczną transformację. Jako asystent dobrostanu pomoże zrzucić wagę, zadbać o sen, zapanować nad stresem, nauczyć się języka i zadbać o rozwój. U podstaw nowej odsłony MultiLife leży, wspomniana już, idea longevity i kompleksowej troski o wszystkie obszary dobrostanu, przekładającej się na długie, zdrowe życie.
Nasza rada: O nowej odsłonie MultiLife będziemy jeszcze pisać. Ale już teraz możesz korzystać z tego wyjątkowego narzędzia, zapewniającego aplikacje, kursy, szkolenia, audio i e-booki, dostęp do specjalistów i diagnostyki.
Przekąski ruchowe
Jakkolwiek rekomendowane jest minimum 30 minut aktywności dziennie, to w zabieganym świecie trudno osiągnąć nawet taki wynik. Z poradą przyszła dr Joanna Wojsiat, doktor nauk biologicznych, która podczas swojej prelekcji zarekomendowała stosowanie niewielkich ćwiczeń regularnie w ciągu całego dnia, np. 10 przysiadów co 45 minut.
Nasza rada: Stosuj „przekąski ruchowe” i zachęcaj do nich pracowników. O ile to możliwe wyznacz też przestrzeń na aktywne przerwy od pracy w biurze.
Zdrowe jedzenie
O tym, jak ważna jest dieta w budowaniu zdrowia i dobrostanu, mówił m.in. dr Damian Parol, dietetyk i psychodietetyk. Ekspert zaleca chociażby „owocowe czwartki” -nawet jeśli pojawiają się w memach, to wciąż realnie sprzyjają zdrowej diecie. Dobrą opcją jest także wprowadzenie zdrowego menu w firmowej stołówce albo biurowych automatach z przekąskami.
Nasza rada: przeprowadź własny audyt dietetyczny – czy pracownicy mają łatwy dostęp do zdrowych przekąsek i dań, a może jedynie do słodyczy i fast-foodów?
Rzecz jasna to zaledwie kilka z wielu rad, których udzielili eksperci w trakcie konferencji. Zachęcamy więc do odtworzenia prelekcji dostępnych online pod linkiem https://benefitsystems.pl/wellbeing-summit/live/. A potem do wdrażania zmian! W firmie, ale też we własnym życiu.