Pięć różnych podejść do dobrostanu, czyli jak dbają o siebie Polacy?

Solista, naturoentuzjasta, holista? A może jeszcze inny typ? Poznaj modele podejścia do kwestii wellbeingu i sprawdź, którym z nich najlepiej Cię opisuje.

Pięć różnych podejść do dobrostanu, czyli jak dbają o siebie Polacy?

Podejście do dobrostanu jest różne w zależności od doświadczeń, wieku czy stylu życia. Badanie Wellbeing Score pozwoliło zdefiniować i opisać pod tym kątem pięć profili, czyli Solistów, Naturoentuzjastów, Introskupionych, Realistów i Holistów. Jak dbają oni o swój wellbeing? Na jakie obszary dobrostanu zwracają szczególną uwagę i z jakim skutkiem go pielęgnują?  

Wewnętrzny i zewnętrzny obszar dobrostanu 

W toku badań nad dobrostanem Polek i Polaków prowadzonych przez Benefit Systems we współpracy z infuture.institute pod kierunkiem Natalii Hatalskiej wyróżnionych zostało sześć elementów wellbeingu w dwóch obszarach – wewnętrznym i zewnętrznym.   Elementy dobrostanu w obszarze wewnętrznym, związanym z jednostką i jej działaniami: 

  • zdrowie fizyczne – prawidłowa dieta, odpowiednia ilość snu, aktywność fizyczna, profilaktyka zdrowotna, 

  • zdrowie psychiczne – regulacja stresu, zachowanie równowagi między życiem zawodowym i prywatnym, czas dla siebie, 

  • wewnętrzny spokój – życie w zgodzie z własnym przekonaniami, realizacja pasji, poczucie sensu życia. 

Elementy dobrostanu w obszarze zewnętrznym, związanym z otoczeniem: 

  • komfort życia – niezależność finansowa, odpowiednie warunki mieszkaniowe, poczucie bezpieczeństwa,     

  • relacje z innymi – interakcje międzyludzkie, satysfakcja z nawiązywania relacji, poczucie przynależności kulturowej,    

  • kontakt z naturą – wpływ natury na samopoczucie, dostępność i bliskość świata naturalnego.  

 Wyniki badań podsumowane zostały w raporcie „Dobrostan Polek i Polaków”. Poziom dobrostanu w każdym z obszarów został ustalony z pomocą Wellbeing Score, innowacyjnego narzędzia służącego do kompleksowego pomiaru dobrostanu.  

Pięć podejść do wellbeingu 

Średnia wartość dobrostanu w Polsce wyniosła 4,9 w 10-punktowej skali. Oznacza to, że jako społeczeństwo wciąż mamy nad czym pracować. A jak podchodzimy do tego wyzwania? Eksperci podkreślają, że w tej kwestii jesteśmy bardzo różnorodni. W toku badań wyodrębnili pięć profili pokazujących, jak różnimy się w podejściu do dobrostanu i dbaniu o poszczególne jego elementy.  Eksperci wyróżnili następujące grupy: 

  1. Soliści 

  2. Naturoentuzjaści 

  3. Introskupieni 

  4. Realiści 

  5. Holiści 

Przedstawiciele każdej z grup kształtują swój dobrostan w odmienny sposób, skupiając się na innych elementach. Podejście do dobrostanu zależy od szeregu czynników, m.in. od życiowych doświadczeń i obecnej sytuacji, w jakiej dane osoby się znajdują.  

  1. Soliści – w poszukiwaniu relacji 

To jedyna grupa, której dobrostan plasuje się na poziomie znacznie poniżej średniej i wynosi zaledwie 4,0/10. Powodem jest w dużej mierze zaniedbany obszar relacji z innymi ludźmi – Soliści to osoby samotne, choć aktywne zawodowo. Nawet fakt, że starają się zaopiekować zdrowie psychiczne, nie wzmacnia ich poczucia dobrostanu.  30% Solistów doświadcza długotrwałych stanów stresu, a 41% niekiedy traci sens życia. 52% osób w tej grupie stanowią kobiety. Pod względem wieku jest to najbardziej zróżnicowany profil – najwięcej Solistów znajdziemy w przedziale wiekowym 55+ (27%), ale sporo jest także młodszych osób (19% z nich ma 25-34 lata). 

  1. Naturoentuzjaści – spokojni i zadowoleni 

Naturoentuzjaści dbają o wszystkie elementy swojego dobrostanu, uzyskując wyniki powyżej średniej. Najważniejsze jest dla nich zdrowie psychiczne, wewnętrzny spokój i kontakt z naturą. Uzyskane wyniki w tych obszarach są zbliżone, co wskazuje na ścisłą korelację pomiędzy nimi i wpływa na jakość ich życia.  Większość Naturoentuzjastów stanowią mężczyźni (51%). Aż 60% osób w tej grupie ma 55 lat i więcej. Z drugiej jednak strony ponad połowa Naturoentuzjastów (58%) czuje się młodziej, niż wskazywałby na to ich wiek biologiczny. Są aktywni, realizują swoje pasje i nie są przeciążeni stresem. W rezultacie poziom ich dobrostanu przekracza średnią i wynosi 6,4.  

  1. Introskupieni – koncentracja na rozwoju 

Introskupieni koncentrują się przede wszystkim na dbaniu o elementy tworzące wewnętrzny obszar dobrostanu (zdrowie psychiczne, zdrowie fizyczne i wewnętrzny spokój). I robią to na tyle skutecznie, że ich wyniki w tych trzech obszarach są znacznie powyżej średniej krajowej (przedział 7,8-8,2) i najwyższe wśród wszystkich grup.   Podobnie jak w przypadku Naturoentuzjastów, ponad połowę stanowią osoby w wieku 55+, ale jednocześnie aż 68% Introskupionych czuje się młodziej, niż wskazywałby na to ich wiek.  W grupie tej przeważają kobiety (53%). Co trzecia osoba (38%) aktywnie pracuje nad sobą i swoim rozwojem. Efekt? Poziom dobrostanu znacznie wyższy od średniej, wynoszący 6,9

  1. Realiści – życie pod kontrolą 

Realistom zależy na dbaniu o komfort życia i poczuciu kontroli nad nim. W jaki sposób? Aktywnie dbają o siebie i swój rozwój. W obszarze wewnętrznym najważniejsze jest dla nich zdrowie psychiczne, wewnętrzny spokój i zdrowie fizyczne (przedział wskazań 6,7-8,0).  Finalnie przekłada się to na wyższy poziom dobrostanu niż średnia (6,7 w 10-stopniowej skali). W grupie tej przeważają kobiety (52%), a większość Realistów (31%) stanowią osoby w wieku 55-64 lata.   

  1. Holiści – działania kompleksowe  

Holiści starają się dbać o wszystkie elementy dobrostanu w kompleksowy sposób. Warto jednak zauważyć, że lepiej opiekują obszary wewnętrzne (zdrowie psychiczne i fizyczne, wewnętrzny spokój) – przedział wskazań jest w nich zbliżony i wynosi 7,5-7,8. W grupie zdecydowanie przeważają kobiety, stanowiące aż 73%, a najwięcej osób jest w wieku 55+. Całościowe podejście do dobrostanu sprawia, że jego poziom wśród Holistów jest powyżej średniej (6,6). 

Waga relacji dla wzmacniania dobrostanu 

Ze wszystkich wyodrębnionych grup, soliści, z wynikiem 4,0/10, mają najniższe poczucie dobrostanu. Z drugiej strony, pokazuje to, jak dużą wagę relacje z innymi odgrywają we wzmacnianiu dobrostanu. Tymczasem jak pokazuje raport, aż 33% Polek i Polaków nie ma nikogo, do kogo mogłoby się zwrócić, a prawie 40% czuje się osamotnionych. Przekłada się to na pozostałe elementy dobrostanu, a zwłaszcza na obszary zdrowia psychicznego i fizycznego.   

Dane zawarte w raporcie „Dobrostan Polek i Polaków” oddają obraz dla ogółu populacji Polski. Na poziomie indywidualnym zasadnicze znaczenie ma zbadanie własnego dobrostanu i ustalenie, które z obszarów życia wymagają szczególnej uwagi. Jest to możliwe dzięki badaniu Wellbeing Score, które jest dostępne na platformie MultiLife. Jest to ankieta online, po wypełnieniu której każda osoba otrzyma eksperckie rekomendacje. Dzięki nim możliwa będzie poprawa poziomu dobrostanu w wybranych aspektach.