Wciąż balansują pomiędzy robieniem kariery, obowiązkami domowymi i oczekiwaniami ze strony społeczeństwa? A może uzyskały już równość, o którą walczyły latami? Przyjrzyjmy się sytuacji kobiet w biznesie AD 2025. Czy „kobietom na stanowiskach” jest dziś łatwiej?
Czy „kobietom na stanowiskach” jest dziś łatwiej?
W latach 2010-2020 w Polsce kobiety piastowały niemal 50% stanowisk kierowniczych. Dużo? Teoretycznie równość płciowa została zachowana, ale z drugiej strony, jeśli przeanalizujemy tę kwestię głębiej, odkryjemy, że wśród przedstawicieli władz publicznych, wyższych urzędników i dyrektorów generalnych ten odsetek spada już do 30% [1]. Zgodnie z dyrektywami unijnymi, w 2026 roku minimum 33% miejsc w zarządach i radach nadzorczych powinno być obsadzonych przez kobiety. Na ten moment tylko co czwarta spółka notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych spełnia wymogi regulacji w sprawie poprawy równowagi płci wśród dyrektorów spółek giełdowych [2]. Chociaż kobiety w Polsce częściej niż mężczyźni posiadają wyższe wykształcenie i skutecznie awansują na stanowiska kierownicze średniego szczebla, to nadal napotykają bariery na drodze do awansu na najwyższe stanowiska w firmach. Według raportu PARP „Rynek pracy, edukacja, kompetencje” liczba kobiet na stanowiskach nadzorczych i zarządczych w Polsce w latach 2021-2023 wzrosła nieznacznie – z 15% do raptem 17% [3].
Luka płacowa ciągle w grze
Według Eurostatu, w 2022 roku w Unii Europejskiej luka płacowa wynosiła aż 12,7%, przy czym najwyższą odnotowano w Estonii (21,3%), a najniższą w Luksemburgu (-0,7%). Rok później, UE przyjęła dyrektywę o równości wynagrodzeń, a państwa członkowskie zobowiązały się do wdrożenia odpowiednich przepisów do czerwca 2026 roku. Czy, póki co, zaszły jakieś większe zmiany? Niestety nie. Z danych GUS wynika, że w lipcu 2024 roku mediana wynagrodzeń ponownie wskazywała na różnice ze względu na płeć – dla mężczyzn wyniosła ona 6899,50 zł i była o 485,54 zł wyższa niż dla kobiet. Oznacza to, że w Polsce mężczyźni zarabiali średnio o 3,9% więcej, a kobiety o 3,4% mniej niż wynosiła mediana wynagrodzeń ogółem [4].
A po pracy? Nadal w pracy
Zgodnie z publikacją Polskiego Instytutu Ekonomicznego [5], tylko w 34% rodzin pary dzielą się obowiązkami po równo. W 55% rodzin z dziećmi w wieku 1-9 lat kobiety wykonują większą część obowiązków domowych i opiekuńczych, mimo pracy zawodowej obydwu osób. Co ciekawe, kobiety wciąż częściej zajmują się domem i opieką nad dziećmi, nawet jeśli zarabiają więcej niż ich partnerzy. W takim przypadku odsetek mężczyzn przejmujących większą część obowiązków wynosi 18%. W parach o podobnych zarobkach częściej spotyka się równy podział obowiązków – deklaruje go 42% partnerów, ale tylko w 10% przypadków to mężczyzna przejmuje większą część obowiązków.
Jak to jest być liderką w 2025 roku?
Podsumowanie powyższych danych nie nastraja optymistycznie. Początek drugiego ćwierćwiecza XXI wieku to czas, w którym kobiety nadal muszą mierzyć się z wieloma wyzwaniami – rolą liderki, obowiązkami domowymi i wciąż istniejącymi nierównościami na rynku pracy. Mimo postępów w zakresie równości płci, liczba kobiet na najwyższych stanowiskach wciąż rośnie bardzo powoli, luka płacowa nadal istnieje, a obowiązki domowe i opiekuńcze w większości spoczywają na kobietach (nawet jeśli to one zarabiają więcej). Bycie liderką w 2025 roku wymaga determinacji, odwagi i umiejętności zarządzania zarówno zespołem, jak i własnym czasem. To także wyzwanie związane z przełamywaniem stereotypów i budowaniem bardziej inkluzywnego świata pracy. Pomimo to, z każdym kolejnym rokiem coraz więcej kobiet udowadnia, że można jednocześnie osiągać sukcesy zawodowe i dbać o życie prywatne – wymaga to jednak wsparcia, zarówno systemowego, jak i ze strony najbliższego otoczenia. W perspektywie kolejnych lat kluczowe będzie dalsze wzmacnianie równości płci, tak by kobiety nie musiały wybierać między karierą i rodziną, lecz mogły realizować się w obu tych obszarach na równych zasadach.
Źródła:
https://raportsdg.stat.gov.pl/2023/Decyzyjnosc_i_zarzadzanie.html
https://www.deloitte.com/pl/pl/about/press-room/ESG-i-regulacje-szansa-na-zwiekszenie-obecnosci-kobiet-w-zarzadach-i-radach-nadzorczych-spolek-z-GPW.html
https://300gospodarka.pl/news/wciaz-malo-kobiet-na-wysokich-stanowiskach-jest-nowy-raport
https://kadry.infor.pl/wiadomosci/6848155,jawnosc-wynagrodzen-zmieni-reguly-gry-pracodawcy-obawiaja-sie-masowyc.html
https://pie.net.pl/numer-5-2025-06-lutego-2025/