Dobrostan w czasach kryzysu – jak czują się polscy pracownicy i czego potrzebują? 

Jaki jest dobrostan Polaków w różnych grupach wiekowych? Dowiesz się tego z raportu „Dobrostan Polek i Polaków”.

Dobrostan w czasach kryzysu – jak czują się polscy pracownicy i czego potrzebują? 

Jaki jest dobrostan Polaków w różnych grupach wiekowych? Które czynniki określają jego poziom i w jaki sposób wpływa na niego typ wykonywanej pracy? Jakie działania wdrożyć, by kompleksowo zadbać o wellbeing dla siebie i organizacji? Dowiesz się tego z raportu „Dobrostan Polek i Polaków” przygotowanego przez infuture.institute we współpracy z Benefit Systems.

Dobrostan w warunkach polikryzysu

Żyjemy w świecie polikryzysu, w którym kryzysy nakładają się i oddziałują na siebie, a poprzez cyfryzację i dostęp do różnych źródeł informacji są stale obecne w naszym życiu. Czynniki o podłożu geopolitycznym, gospodarczym, zdrowotnym, społecznym, klimatycznym, a nawet technologicznym wpływają na nas każdego dnia, zarówno na poziomie jednostek, jak i organizacji.

Osoby odczuwające wysoki dobrostan lepiej radzą sobie z negatywnym wpływem sytuacji losowych na swoje życie. W tej sytuacji kluczowego znaczenia nabiera kwestia dbania o dobrostan na poziomie indywidualnym i firmowym. Odpowiedzi na pytanie o jego stan w naszej populacji przynosi raport „Dobrostan Polek i Polaków” przygotowany przez infuture.institute na zlecenie Benefit Systems.

Wielowątkowość dobrostanu została ujęta w uporządkowaną strukturę. Dobrostan podzielono na dwa typy obszarów, które go tworzą – wewnętrzny i zewnętrzny. W skład każdego z nich wchodzą po 3 elementy, tworząc razem 6 powiązanych ze sobą obszarów:

Obszary wewnętrzne to elementy bardziej subiektywne, związane z jednostką:

  • zdrowie fizyczne – sprawność, kondycja, ale też odpowiednia dieta czy profilaktyka,

  • zdrowie psychiczne – elastyczność psychiczna i zdolność radzenia sobie z wyzwaniami,

  • wewnętrzny spokój – życie w zgodzie z wartościami, realizowanie własnych pasji i poczucie sensu.

Obszary zewnętrzne dotyczą elementów życia społecznego, finansów czy otoczenia, wyrażonych w następujących aspektach:

  • komfort życia – poczucie bezpieczeństwa (również finansowego), warunki do efektywnego wypoczynku,

  • relacje z innymi – kontakty z bliskimi i znajomymi, poczucie przynależności,

  • kontakt z naturą – spełnianie potrzeby bycia blisko przyrody, świadomość ekologiczna.

Jak kształtuje się dobrostan Polaków?

Z raportu przygotowanego przez infuture.institute we współpracy z Benefit Systems wynika, że dobrostan Polaków nie jest obecnie w najlepszej kondycji. Prawie połowa respondentów (47%) oceniła go jako średni. W badaniu ankietowym średni dobrostan ogółu Polek i Polaków wyniósł 4,9 w 10-stopniowej skali.

Polacy wskazali także czynniki wspierające i zaburzające dobrostan. W grupie czynników zaburzających na pierwszych miejscach znalazły się stres dnia codziennego (40% wskazań) i niskie dochody (37% wskazań), a 24% badanych wskazało też, że przeszkadza im pośpiech i tempo życia. Natomiast wśród elementów podnoszących dobrostan Polacy wymieniają niezależność finansową (72%), dobre zdrowie fizyczne (68%), poczucie bezpieczeństwa (64%) i zdrowie psychiczne (63%).

Niski i bardzo niski dobrostan najczęściej odczuwają osoby w wieku 35–44 lata, czyli reprezentanci tzw. pokolenia kanapki. Są to osoby aktywne zawodowo, często u szczytu kariery, mające pod opieką dzieci, a także wspierające swoich chorujących i starzejących się rodziców – presja życiowa działa na nie z dwóch stron. To pokolenie stanowi trzon siły roboczej – według danych GUS średnia wieku pracowników w Polsce wynosi dziś nieco ponad 42 lata. Są to osoby bardzo wartościowe dla firm, często będące samodzielnymi ekspertami lub menedżerami, a ich dobrostan znacząco wpływa na efektywność całej organizacji.

Zapraszamy do zapoznania się z pełną treścią naszego raportu „Dobrostan Polek i Polaków”!

Dobrostan w miejscu pracy

Praca jest jednym z kluczowych czynników, jako że zajmuje jedną trzecią dorosłego życia i przenika przez wiele obszarów dobrostanu, takich jak zdrowie psychiczne, relacje czy finanse. Dużo zależy od jej formy. Wyższy poziom dobrostanu w badaniu deklarują respondenci pracujący hybrydowo (52%). Nieco gorzej wypadły grupy pracujących z domu (44%) i świadczących pracę z biura (39%).

Co ciekawe, tryb pracy wpływa też na nasze subiektywne poczucie wieku, również skorelowane z dobrostanem. Osoby pracujące hybrydowo nie tylko mają wyższe poczucie dobrostanu, ale też czują się młodziej. Z kolei osoby pracujące wyłącznie stacjonarnie rzadziej wskazują na bardzo dobry dobrostan, ale też nie odczuwają bardzo niskiego, tak często jak przy innych typach pracy. Częściej czują się za to subiektywnie starsze.

Nie ma więc nic dziwnego w tym, że dobrostan stał się kluczową kwestią w miejscu pracy. Pracodawca może mieć ogromny wpływ na wyeliminowanie czynników obniżających jego poziom. Z drugiej strony liderzy mogą podjąć działania sprzyjające wzmacnianiu dobrostanu, np. związane z budowaniem poczucia bezpieczeństwa i szczęścia w ramach strategii wellbeingowej. To ważne, bo pracownicy zatrudnieni w firmach wspierających ich ogólny dobrostan są mniej skłonni do zmiany pracy i mniej narażeni na wypalenie zawodowe.

Dlaczego warto badać dobrostan?

Raport „Dobrostan Polek i Polaków” przyniósł wiele interesujących danych na poziomie krajowym. Warto jednak pamiętać, że z perspektywy firmy kluczowe jest ustalenie, jak poziom dobrostanu kształtuje się wśród pracowników. Dlaczego jest to tak ważne?

W obecnych warunkach elementy życia prywatnego i zawodowego przenikają się coraz bardziej. W rezultacie pracownik zadowolony z jakości swojego życia osobistego lepiej realizuje się także w pracy. I odwrotnie – jego problemy osobiste mogą odbić się negatywnie na jakości wykonywanych obowiązków. W związku z tym kluczowe znaczenie mają działania sprzyjające kompleksowemu budowaniu dobrostanu członków zespołu.

Dlatego infuture.institute na zlecenie Benefit Systems opracował Wellbeing Score– autorski wskaźnik dobrostanu, który pozwala monitorować jego poziom i proaktywnie działać na rzecz poprawy wyników. Jest to model:

  • holistyczny – uwzględnia wiele czynników,

  • kontekstowy – zależny od sytuacji, w której się znajdujemy,

  • zmienny w czasie – bierze pod uwagę etap życia,

  • wielopoziomowy – ponieważ dobrostan to spektrum.

Wellbeing Score dla firm jest narzędziem do badania ogólnego dobrostanu organizacji, a dla pracowników – skutecznym sposobem na sprawdzenie indywidualnego dobrostanu. Co ważne, jest to narzędzie dostępne w ramach platformy MultiLife, która oferuje szereg rozwiązań wspierających różne obszary dobrostanu pracownika, takich jak konsultacje z psychologiem, trenerem sportowym, finansowym lub dietetykiem, dostęp do usług związanych z aktywnością fizyczną i profilaktyką zdrowotną, a także do webinarów i szkoleń.

Benefit Systems we współpracy z infuture.institute pod kierunkiem Natalii Hatalskiej zbadał dobrostan i opisał go językiem realnych wskaźników. Wskaźniki te warto stosować do dalszej diagnozy i poprawy dobrostanu. Zarówno w perspektywie jednostki, jak i w perspektywie organizacji.

Zbadaj swój dobrostan z Wellbeing Score!