Kontakt z naturą to podstawowa, wręcz biologiczna potrzeba. Nasze funkcjonujące w cywilizacji organizmy wciąż domagają się jej zaspokajania. Ale jak realizować ją w pracy? Sprawdź, z jakich rozwiązań może skorzystać pracodawca, by zapewnić zespołowi taką możliwość.
Natura dobrostanu
Kontakt z naturą jest jednym z sześciu obszarów dobrostanu, jakie zostały wyróżnione w trakcie badania zrealizowanego przez Benefit Systems we współpracy z infuture.institute pod kierunkiem Natalii Hatalskiej. Na tej podstawie zdefiniowanych zostało także pięć profili w zależności od podejścia do dbania o wellbeing. Jednym z nich są Naturoentuzjaści. Jak wynika z raportu „Dobrostan Polek i Polaków”, poziom dobrostanu w tej grupie wynosi 6,4, a więc jest wyższy niż średnia krajowa (4,9 w 10-punktowej skali). Bliski i regularny kontakt z naturą przekłada się m.in. na [1]:
lepszy stan zdrowia fizycznego i psychicznego,
poczucie wewnętrznego spokoju,
niższy poziom lęku,
wzrost kreatywności,
aktywizację kontaktów międzyludzkich,
większą satysfakcję z życia.
Firma w kontakcie z naturą
W pracy spędzamy blisko jedną trzecią naszego dorosłego życia. Czy oznacza to, że kontakt z naturą musi ograniczać się do popołudniowych lub wieczornych spacerów i weekendów? Absolutnie nie, jako że pracodawca dysponuje szerokim wachlarzem możliwości w tym zakresie. Na początek może skorzystać z narzędzia Wellbeing Score, by ustalić, jak pilne są potrzeby pracowników w obszarze kontaktu z naturą, a następnie przejść do praktycznych działań.
Oto rozwiązania, jakie może wdrożyć pracodawca, by zapewnić zespołowi kontakt z naturą:
1. Odpowiednia architektura wnętrz
W architekturze wnętrz coraz częściej gości termin biophilic design. Oznacza on sposób projektowania przestrzeni, którego celem jest maksymalizacja kontaktu człowieka z naturą (duża liczba roślin, większe okna zapewniające ekspozycję na zieleń, zielone dachy, ściany w kolorze zielonym, drewniane meble, wzornictwo nawiązujące do natury) [2]. Oczywiście, nie zawsze możliwe jest zaprojektowanie biura i przestrzeni wokół niego od zera, ale warto zastosować przynajmniej część wspomnianych rozwiązań. W pierwszej kolejności warto zadbać o jak największą liczbę roślin w miejscu pracy. Poprawią one samopoczucie pracowników, a także stan ich zdrowia – rośliny oczyszczają powietrze, zwiększają jego wilgotność, pomagają odprężyć się i skoncentrować [3]. Warto zadbać także o jak najwięcej naturalnych źródeł światła (najlepiej jeśli okna zapewniają widok na naturę), a tam, gdzie niemożliwa jest większa ekspozycja na światło dzienne, warto zastosować odpowiednie oświetlenie sztuczne. Popularnym rozwiązaniem jest również wykorzystanie koloru zielonego w wystroju wnętrz, ponieważ ma on dobroczynny wpływ na oczy i sprzyja obniżaniu poziomu stresu [4].
2. Wspieranie eko-transportu
Warto zadbać o pracowników, którzy kontakt z zielenią, nawet tą miejską, chcą utrzymywać już w drodze do pracy. Wsparciem dla nich będą np. stojaki rowerowe przed biurem, szafki, w których można zostawić plecak i kask, a także prysznice (przydatne nie tylko dla rowerzystów lub biegaczy, ale dla każdego, kto wybiera poranny spacer do biura w gorące dni). Rozwiązania te umożliwią pracownikom podtrzymanie kontaktu z naturą, a także pozwolą zadbać o kondycję fizyczną i zdrowie psychiczne.
3. Spotkania w plenerze
Część spotkań zespołu można zorganizować np. w parku znajdującym się w niewielkiej odległości od siedziby firmy. Coraz większa liczba nowoczesnych budynków biurowych zapewnia tego typu przestrzeń w postaci patio lub tarasu z zielenią. Kryterium kontaktu z naturą warto wziąć pod uwagę także podczas organizowania firmowych eventów i spotkań integracyjnych, tym bardziej że wiele centrów konferencyjnych znajduje się na obrzeżach miast lub w bezpośrednim sąsiedztwie parków czy zbiorników wodnych.
4. Aktywne przerwy w pracy
Żyjemy w czasach work-life integration, w których granice między pracą i życiem osobistym coraz bardziej się zacierają. Jest to szczególnie widoczne w przypadku modelu pracy zdalnej lub hybrydowej. W takiej sytuacji pracodawca, w miarę możliwości, może uwzględnić w harmonogramie dłuższą przerwę dla pracownika np. na odprężającą przechadzkę. Dobroczynny wpływ takiej aktywności nie ogranicza się jedynie do kontaktu z naturą – to także zdrowy odpoczynek dla kręgosłupa i rozgrzewka dla mięśni. W rezultacie pracownik wróci do wykonywania obowiązków z „naładowaną baterią”. Z kolei w przypadku pracy stacjonarnej, pracodawca może zorganizować tzw. aktywną przerwę w biurze z udziałem trenera personalnego, w trakcie której pracownicy mogą wykonywać np. ćwiczenia rozciągające.
5. Zajęcia sportowe poza biurem
Pracodawca może zachęcić pracowników do kontaktu z naturą także poprzez promowanie aktywności na świeżym powietrzu. Pomocnym rozwiązaniem jest karta MultiSport, zapewniająca dostęp nie tylko do obiektów sportowych, ale także do aktywności na zewnątrz. Dodatkową opcją jest Letnia Gra MultiSport, która wspiera zwiększanie aktywności fizycznej w okresie wakacji. Pracodawca może także zorganizować wydarzenia sprzyjające kontaktowi z naturą, np. sesje jogi z trenerem prowadzone w pobliskim parku.
6. Wolontariat pracowniczy
To kolejne rozwiązanie łączące ideę integracji, aktywność fizyczną i kontakt z naturą. Pracodawca bez większego problemu znajdzie fundację lub stowarzyszenie, które pomoże mu zorganizować np. akcję sadzenia drzew. Oczywiście, wymaga to odpowiedniej logistyki, porównywalnej z przygotowaniem eventu integracyjnego. Tego typu akcje można także zorganizować na terenie firmy i stworzyć nieopodal jej siedziby np. łąkę kwietną, którą pracownicy będą zajmować się w ramach mini-wolontariatu. W ten sposób pracodawca może zwiększyć także poczucie sprawczości swojego zespołu.
Inspirująca inwestycja w dobrostan
Zaprezentowane powyżej rozwiązania można potraktować jako inspirację i twórczo przekształcać, by dopasować je do możliwości firmy. Działania tego typu powinni inspirować liderzy, którzy dysponują wiedzą na temat potrzeb swojego zespołu i zasobów finansowych organizacji. Dzięki temu będą w stanie zaproponować odpowiednie rozwiązania na realizowalnym poziomie. Zapewnienie pracownikom możliwości kontaktu z naturą przynosi firmie wiele korzyści, dlatego – jeśli tylko pozwala na to jej sytuacja budżetowa – warto zaplanować inwestycję w tym obszarze, tym bardziej że jest to inwestycja w dobrostan zespołu.
Bibliografia:
[1] https://psychologiawpraktyce.pl/artykul/lacznosc-z-natura-a-funkcjonowanie-psychiczne-czlowieka
[2] https://integrishealth.org/resources/on-your-health/2024/january/biophilic-design
[3] https://www.medonet.pl/zdrowie-i-wellbeing-pracownikow,zalety-roslin-w-biurze--jaki-maja-wplyw-na-pracownika-,artykul,29014258.html#zalety-roslin-w-biurze-dbanie-o-wellbeing-pracownika
[4] https://www.crazynauka.pl/zielen-odstresowuje-nawet-ta-wirtualna/