VIDEOCAST: Kiedy i jak zacząć ćwiczyć?
Wystarczy 10 minut ćwiczeń dziennie, by poprawić nasze zdolności poznawcze!
Wystarczy 10 minut ćwiczeń dziennie, by poprawić nasze zdolności poznawcze! O tym, kiedy można zacząć trenować, i jak wygospodarować na to czas, w kolejnym odcinku cyklu „Wellbeing Summit” opowiada dwukrotna medalistka olimpijska Maja Włoszczowska.
Sportowe „życie po życiu”
Maja Włoszczowska to najbardziej utytułowana polska kolarka górska – ma na swoim koncie dwa srebrne medale olimpijskie (Pekin 2008 i Rio de Janeiro 2016), jest również złotą medalistką mistrzostw świata w wyścigu elity MTB i w maratonie MTB, oraz wielokrotną mistrzynią i wicemistrzynią Europy.
Ponad dwa lata temu Włoszczowska zakończyła profesjonalną karierę sportową. Jak wygląda jej sportowe „życie po życiu”? Jak znajduje czas na aktywność fizyczną, będąc w ciągłych rozjazdach i pracując dla Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego?
– Świadomość tego, jak istotna jest aktywność fizyczna, zdecydowanie rośnie, ale niestety często jest tak, że choć o tym wiemy, to w praktyce np. mamy do odwiezienia dzieci do szkoły, drugą pracę i wygrywa z nami życie – zaznacza Maja Włoszczowska. – A przy braku czasu potrzebna jest naprawdę silna motywacja – dodaje.
Korzyści dla zdrowia
Sport powinien być jednak nieodłącznym elementem higieny osobistej. Zdaniem medalistki olimpijskiej, nie powinniśmy czekać z włączeniem go do swojego kalendarza do jakiegoś „magicznego momentu” w rodzaju 40. czy 50. urodzin. Najważniejsza jest bowiem regularność.
A korzyści? Wystarczy 10 minut ćwiczeń dziennie, by poprawić nasze zdolności poznawcze i zdolność zapamiętywania. Tyle samo wystarczy, by budować białka chroniące przed chorobami Alzheimera i Parkinsona. Ćwiczenie trzy razy w tygodniu to także o 20% mniejsze ryzyko depresji.
Jak zacząć ćwiczyć? – Najlepiej z trenerem personalnym! – podkreśla Włoszczowska. – Warto również udać się do fizjoterapeuty lub osteopaty, który sprawdzi, w jakim stanie jest nasze zdrowie fizyczne. Zaczynając ćwiczyć z jakimiś napięciami, najpierw należy poradzić sobie z dysfunkcją.
Przetrwać pierwsze tygodnie
Trzeba mieć jednak świadomość, że początki mogą być trudne. – Dopiero po miesiącu, dwóch zaczynamy nabierać takiej kondycji, że mamy z tego przyjemność – mówi mistrzyni. – Początki są, niestety, ciężkie dla każdego. Kiedy wracałam do sportu po kontuzji, przyznam, że było to wręcz traumatyczne doświadczenie, bo nie miałam kompletnie siły.
Jak wygospodarować czas na aktywność? – Kiedyś podśmiewałam się z rad typu „Zaparkuj samochód wcześniej”, „Przejdź się po schodach” – przyznaje Włoszczowska. – Teraz mam kilka takich dni, że funkcjonuję w trybie konferencyjno-samolotowym i faktycznie szukam każdego miejsca, gdzie po prostu mogę mieć odrobinę aktywności fizycznej, jak choćby ten spacer po schodach. To wszystko wpływa na nas pozytywnie i powoduje, że jesteśmy lepsi w pracy, którą mamy do wykonania – podkreśla.
Co zrobić, by „przetrwać” swoje początki z aktywnością fizyczną i by nie były one nudne? Tego dowiecie się z rozmowy Jarosława Kuźniara z Mają Włoszczowską w kolejnym odcinku cyklu „Wellbeing Summit”!