VIDEOCAST: Jaka jest przyszłość benefitów pracowniczych?
Zmiany i najnowsze trendy w benefitach pracowniczych.
Dlaczego pracownicy potrzebują benefitów? Jak na przestrzeni lat zmieniały się potrzeby w tym zakresie? Czy sztuczna inteligencja będzie mieć wpływ na nasz dobrostan? W najnowszym odcinku cyklu „Wellbeing Summit” gościem Jarosława Kuźniara jest Piotr Szostak. Dyrektor Rozwoju Nowych Produktów Benefit Systems opowiada o zmianach i najnowszych trendach w benefitach pracowniczych.
Rośnie potrzeba spersonalizowanych benefitów
Oczekiwania pracowników w kwestii benefitów są coraz większe. Firmy, które chcą sprostać wymogom rynku, muszą na bieżąco dostosowywać się do tych zmian. Coraz ważniejszym aspektem staje się personalizacja, czyli dopasowanie benefitów do indywidualnych potrzeb. Dlatego coraz częściej użytkownicy mają możliwość wyboru benefitów pod kątem celów, jakie chcą osiągnąć (np. poprawa zdrowia, rozwój osobisty).
Piotr Szostak zwraca jednocześnie uwagę na tzw. paradoks wyboru – im więcej możliwości w puli, tym trudniej zdecydować, która z nich będzie w pełni satysfakcjonująca. Wynika to po części z tego, że wiele osób nie do końca jest świadomych, jakie benefity wybrać, oraz jak je ze sobą efektywnie łączyć.
– Dlatego kluczowe jest, żeby ten „szwedzki stół” z usługami zamienić na coś, co będzie spersonalizowane i odpowiadało na potrzeby użytkowników, którzy mogą je wyartykułować poprzez określone cele – podkreśla Piotr Szostak.
Strategiczne podejście do dobrostanu
W ostatnich latach można zaobserwować wyraźną zmianę trendów w dziedzinie benefitów. Zmienia się nie tylko nastawienie pracowników, którzy coraz bardziej tę formę gratyfikacji biorą pod uwagę przy wyborze pracy. Ważna jest również ewolucja podejścia samych firm. Benefity stają się stopniowo nie tylko narzędziem HR-owym, ale również systemowym. Wynika to m.in. rosnącej świadomości na temat dobrostanu pracownika, który odgrywa ważną rolę w rozwoju firmy.
– Pojęcie wellbeingu jest ogólnie czymś nowym. W działach HR, predysponowanych do zajmowania się poprawą dobrostanu, pojawiają się takie stanowiska jak wellbeing officer (...). Ta systemowość pozwala spojrzeć na wszystko z bardziej strategicznego podejścia. Widzimy, że to się dzieje teraz, a działy HR edukują się – zaznacza Piotr Szostak.
Zmiany widoczne są również w kwestii wykorzystywania benefitów. Przyczyniła się do tego m.in. pandemia COVID-19, która przypomniała nam, że istotne jest nie tylko zdrowie fizyczne, ale również zdrowie psychiczne. Przykładem jest karta MultiSport, która nie jest już traktowana jedynie jako wejściówka na siłownię, lecz raczej jako środek do poprawy ogólnego dobrostanu, także w zakresie potrzeb psychologicznych.
Jak AI zmieni oblicze benefitów?
Sztuczna inteligencja to jeden z najważniejszych tematów ostatnich lat w obszarze technologii. Piotr Szostak nie ma wątpliwości, że modele językowe zrewolucjonizują również dziedzinę benefitów pracowniczych. Widać to choćby po postępach prac nad takimi rozwiązaniami jak asystenci zdrowia, którzy mogą być dobrym wsparciem dla profilaktyki zdrowotnej lub diagnostyki.
Sztuczna inteligencja może wesprzeć także obszary rozwoju osobistego i zdobywania wiedzy. Microlearning, czyli przyswajanie małych, skondensowanych porcji wiedzy jest odpowiedzią na potrzebę poszerzania kompetencji w sytuacji, gdy mamy na to mało czasu (średnio pracownik ma na ten cel ok. 29 minut tygodniowo). Tymczasem modele językowe mogą stać się istotnym wsparciem w procesie efektywnego uczenia się.