VIDEOCAST: Jak AI wpłynie na podwyżki i awanse pracowników?

Dowiedz się w jaki sposób wykorzystać AI w przedsiębiorstwie.

Słuchaj też na:

Słuchaj też na popularnych platformach

W jaki sposób sztuczna inteligencja może ułatwić pracownikowi otrzymanie podwyżki? Dlaczego AI może stać się jednym z pracowniczych benefitów? W jakich pięciu obszarach może wesprzeć działy HR? O tym wszystkim w ramach kolejnego odcinka cyklu videocastów „Wellbeing Summit” mówi Bartek Pucek, inwestor i założyciel Forward Operators AI Lab.

Dwie postawy pracowników wobec AI

Sztuczna inteligencja coraz rzadziej bywa postrzegana jako zagrożenie, a coraz częściej jako szansa, zarówno w perspektywie pracownika, jak i pracodawcy. Pomimo to pracownicy nadal reprezentują dwa skrajne podejścia względem AI. Część z nich obawia się utraty pracy, podczas gdy pozostali chętnie stosują najnowsze rozwiązania z obszaru sztucznej inteligencji.

Bartek Pucek w rozmowie z Jarosławem Kuźniarem uspokaja, że zmiana modelu pracy nie oznacza jej utraty, ale jednocześnie studzi nieco emocje tych, którzy w korzystaniu z narzędzi AI widzą swoją szansę na awans – z tym może być trudno, za to zdecydowanie łatwiej będzie dostać podwyżkę.

Inwestor przywołuje także przykład developerów, którzy jako pierwsi szerokimi garściami czerpali z dobrodziejstw sztucznej inteligencji. Jak się to skończyło? Wyzwaniem dla pracodawców – kandydaci do pracy w tej branży nie chcą już pracować w firmach, które nie korzystają z rozwiązań AI.

W czym może pomóc sztuczna inteligencja?

Ale sztuczna inteligencja to nie tylko branża IT. – Firmy i organizacje na świecie i w Polsce zadają sobie pytania na temat obszaru wykorzystania sztucznej inteligencji. Szybką odpowiedzią dla nich są już gotowe rozwiązania od dostawców AI – mówi Bartek Pucek.

Przygotowaliśmy kiedyś także mapę rozwiązań dla HR-u. Nie w każdym obszarze są one już gotowe (...), ale w każdym nad takimi rozwiązaniami się pracuje – dodaje.

Obszary, w których HR może już teraz skutecznie korzystać z AI to:

  1. Strategia i analiza danych.

  2. Rekrutacja i pozyskiwanie talentów.

  3. Koordynacja prac.

  4. Zarządzanie pracownikami i karierą.

  5. Nabywanie nowych umiejętności.

Co ważne – zarówno dla działów HR, jak i kadry kierowniczej – sztuczna inteligencja już wkrótce może stać się także jednym z benefitów dla pracownika. – W najbliższych latach pracownicy będą otrzymywali w ramach benefitów kredyty na korzystanie z różnych rozwiązań opartych o AI – prognozuje Pucek w rozmowie z Jarosławem Kuźniarem.

Szansa na wyższą produktywność i lepsze zarobki

A co z awansami i podwyżkami? W Polsce bardzo często progres w zakresie kompetencji jest postrzegany przez pryzmat awansów w pracy, w rozumieniu drabinki kariery, która idzie wyłącznie w górę. Z perspektywy pracy ze sztuczną inteligencją, progres to zwiększenie produktywności w ramach określonych zadań, które już są realizowane.

Jestem coraz lepszy w dziedzinie, którą się zajmuję, i mogę być 10 razy czy 100 razy bardziej produktywny w tym obszarze dzięki współpracy z AI – zauważa Pucek.

Niekoniecznie musi się to wiązać ze zmianą stanowiska, ale może zwiększać to oczekiwanie na większe zarobki. Jeżeli jestem dobrym pracownikiem, który potrafi bardzo dobrze pracować ze sztuczną inteligencją, co przekłada się na wzrost produktywności, to moje oczekiwania również będą rosły – w ramach tego samego stanowiska.

Jak mądrze wykorzystać sztuczną inteligencję? Dlaczego sytuacja z AI przypomina często tę sprzed kilkunastu lat, gdy pracownicy wykonywali służbowe zadania na swoich prywatnych smartfonach? Posłuchajcie całej rozmowy z Bartkiem Puckiem w kolejnym odcinku cyklu „Wellbeing Summit”!